Python Yorum Satırı Oluşturma

Selamlar,
bilisimhocamyusufbalyemez.com da Python Eğitimi Serisinin bu dersinde sizlere Yorum satırı ve Açıklama satırlarından  sohbet tarzında konuşmak istiyorum. Yorum satırı ve açıklama satırları her ne kadar basit gibi görünse de yazılımcılar için önemli bir konu. Ne duruyoruz hadi  başlayalım.

Yorum Satırı Nedir Ne işe Yarar:

Yazılım dünyasında önemli bir konu olan okunabilirlik de çok önemli bir yeri olan yorum satırı ve açıklama satırlarıdır. Yazdığımız kodun bir başkasının anlamasını veya bizim bir başkasının kodunu anlamamızı sağlayan sihirli bir değnektir. Hele ki bir firmada çalıştınız zaman veya büyük bir projede bulunduğunuz zaman binlerce satır kod ile uğraşacaksınız. Bazen kendi yazdığınız kodlara bile dönüp baktığınız zaman hatırlamayabilirsiniz. İşte biz yazılımcılar bu sorunu çözmek için yazdığımız kodlara küçük notlar veya açıklamalar ekleyerek bu sorunu ortadan kaldırıyoruz.

Nasıl Kullanılır:

Kullanımı çok basittir Python işareti gördüğü satırları yorum satırları olarak algılıyor ve işlemiyor. hemen bir örnek ile gösterelim.

#metin isminde bir değişken oluşturduk
metin = "Bilişim Hocam Python Dersleri"

#metin isimli değişkeni ekrana yazdırdık 
print(metin)

Gördüğünüz gibi Python kodu işlerken # işareti ile başlayan satırları işlemedi. Peki Python # işareti ile başlayan bütün satırları yorum satırları olarak mı algılıyor? Diye sorsanız tabi ki de  hayır  # -*- coding: utf-8 -*- şeklinde bir satır görürseniz bilin ki bu satır tükçe karakterleri okumamızı sağlayan satırdır.

Peki ya koda ekleyeceğim açıklama bir satırdan daha fazla ise ne yapmamız lazım. Her satıra teker teker # işaretini mi koymam lazım   tabi ki hayır eğer koda birden fazla açıklama satırı eklemek isterseniz üç tırnak içine yazmanız yeterli. Python yine açıklama satırı olarak algılar ve işlemez. Hemen bir örnek ile gösterelim.

""" İki sayıyı toplayıp
toplamını ekrana yazdıran program
"""

sayi1 =5
sayi2 =4

topla = sayi1+sayi2
print("Toplam :",topla)

Gördüğünüz gibi açıklama satırları rengi farklı. Ayrıca alacağınız çıktıda da göründüğü gibi Python yine açıklama satırı olarak algıladı.
Peki eklediğimiz yorum satırı ve açıklama satırları kodumuzu yavaşlatır mı? Tabi ki hayır kodunuza eklediğiniz yorum satırları programımızı yavaşlatmaz. Ayrıca kodlarımıza eklediğiniz küçük notlar sizi daha iyi bir yazılımcı yapar. Bu yolda ilerlerken artık sadece kod yazmanın yanı sıra düzgün okunaklı kod yazmanın da önemli olduğunu göreceksiniz böylelikle kod yazmanın bir sanat olduğunu düşünebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!